مدیرعامل بنیاد ملی طب ایرانی و مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت درباره شایعه‌های موجود در زمینه مصرف سیر و زنجبیل برای پیشگیری از ابتلا به کرونا، تقویت سیستم ایمنی را یکی از بهترین راه‌های پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها دانست.

به گزارش روابط‌عمومی بنیاد ملی طب ایرانی، به نقل از وبدا، دکتر «محمدرضا شمس اردکانی» در نشست خبری با اصحاب رسانه در قرارگاه اطلاع‌رسانی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در وزارت بهداشت که به‌صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد، گفت: اگر قرار باشد دارویی تجویز شود، این کار باید توسط پزشک انجام و دارو تنها باید توسط داروخانه ارائه شود و مطرح شدن خواص برخی مواد غذایی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا نیز قابل تامل بوده و باید توسط پزشک تایید شود.

وی با بیان اینکه توجه به سبک زندگی، تغذیه و خواب می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند، افزود: مصرف غذاهایی که هضم آنها سخت نباشد و خوابیدن به‌موقع، در افزایش سطح یمنی بدن موثر بوده و استراحت مناسب و ورزش به‌جا نیز بهترین کارهای قابل انجام است.

 

۴۰۰ فارغ‌التحصیل طب سنتی داریم 

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت یادآور شد: در حال حاضر ۴۰۰ فارغ التحصیل از دانشکده‌های طب سنتی داریم. از طرف انجمن‌های علمی طب سنتی و دفتر طب سنتی و مکمل وزارت بهداشت، پروتکل‌هایی تهیه شده که روی سایت وزارت بهداشت وجود دارد. کسی تجربه‌ای برای ویروس کرونا نداشت، اما ما دستورالعمل‌هایی برای آن در فاصله زمانی کوتاه ارائه کردیم.

 

رسانه‌ها به وزارت بهداشت کمک کنند

دکتر شمس اردکانی در خصوص برخورد رسانه‌ها با مدعیان طب سنتی و اسلامی گفت: وزارت بهداشت تمام قد ایستاده تا بحران کرونا را مهار کند و در این زمینه توفیق خوبی داشته‌ایم. از رسانه‌ها تقاضا داریم وارد میدان شوند تا کسانی که مجوزی از طرف وزارت بهداشت برای فعالیت طب سنتی ندارند به شکلی از عرصه رقابت ناخواسته و نادانسته دور شوند. در حالی که در هیچ جای دنیا حرف قابل اتکایی برای درمان کرونا گفته نشده، عده‌ای در فضای مجازی راه‌ های درمانی برای کرونا مطرح می‌کنند.

 

دو داروی طب سنتی در حال کارآزمایی بالینی است

وی گفت: در حال حاضر دو دارو در حال طی کردن آزمایش بالینی است که تاکنون نتایج خوبی داشته است. مرجع هرگونه اظهار نظری در مورد درمان و دارو، وزارت بهداشت است و جدا از این موضوع، کسی نباید آمار یا اثربخشی دارویی را در فضای مجازی و واقعی اعلام کند. ما منتظر هستیم که اثربخشی داروها در کارآزمایی بالینی اعلام شود.

 مشاور وزیر و مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: چهارمین ویدیو کنفرانس با پزشکان درگیر با کرونا در چین و افرادی که از لحاظ قانونی در چین مسئولیت طب سنتی را داشتند برگزار کردیم. تجربه‌ها با کشورهای مختلف در زمینه طب سنتی مورد بررسی قرار گرفته است. چینی‌ها در این ویدیو کنفرانس‌ها تاکید داشتند که بیش از ۹۰ درصد بیماران درمان شده از طب چینی و طب رایج همزمان استفاده کرده‌اند

دکتر شمس اردکانی اضافه کرد: بر همین اساس از وزیر بهداشت خواستیم که در زمینه کرونا از طب سنتی ایران استفاده شود که مورد موافقت قرار گرفت. به هر حال هر بیماری نسخه خاصی دارد و کارهایی توسط همکاران ما در برخی بیمارستان‌ها آغاز شده است و امیدواریم نتایج آن قابل ارائه برای همکاران ما باشد.

وی بیان کرد: چینی‌ها از آنجا که در نظام معمول خود از داروهای گیاهی به صورت عام استفاده می‌کنند، آمادگی بیشتری برای ورود به بحث کرونا با طب چینی داشتند. توانایی‌های دیگری هم در کشور وجود دارد که می‌تواند مهم‌ترین عامل باشد که از جمله آنها سبک زندگی است و در این شرایط خاص موثر خواهد بود.

 

شایعات طب سنتی برای درمان کرونا

 در ادامه این نشست، دکتر حسین رضایی زاده، رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص اظهارات برخی افراد در فضای مجازی در زمینه درمان کرونا با طب سنتی، گفت: از ابتدای شروع بیماری تاکنون در فضای مجازی ادعاهای زیادی مطرح شده است. افرادی که خود به خود درمان می‌شوند شامل حجم زیادی از جامعه است و وقتی می‌توان در مورد یک دارو ادعای درمان کرد که در کارآزمایی بالینی بتوانیم بیماران را با هم مقایسه کنیم. تا زمانی که این مقایسه اتفاق نیفتد، بر اساس گزارش موردی نمی‌توان ادعاهای مختلف را از نظر علمی تایید کرد یا به همه مردم تسری داد. افرادی که در زمینه طب سنتی کار می‌کنند به جای صرف انرژی در فضای مجازی برای تبلیغات، باید انرژی خود را صرف مطالعات در مراکز علمی کنند و اثربخشی‌ها را نشان بدهند.

وی ادامه داد: مواردی که تاکنون در خصوص درمان کرونا با داروهای گیاهی در فضای مجازی عنوان شده، قابل تایید نیست و آنچه مورد تایید دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت است، راهنمای بالینی خودمراقبتی است که در تعامل با طب رایج بوده و منتشر شده است.

 

توسعه طب ایرانی در دستور کار است

دکتر رضایی زاده گفت: مهم‌ترین اقدام ما توسعه طب ایرانی است. در اوایل انقلاب افرادی که پروانه داروسازی داشته باشند کم بود و به تدریج داروساز تربیت شد. در حوزه دندان پزشکی نیز افرادی به عنوان کمک دندان پزشک کار می‌کردند که متخصص نبودند و به مرور دندان پزشکان تربیت شده و در طول زمان جایگزین شدند. این کار با توسعه طب ایرانی در دانشگاه‌ها و زیر نظر وزارت بهداشت به عنوان یک اقدام اصیل در حال انجام است.

وی افزود: در بازه‌های زمانی مختلف برخی افراد بروز پیدا می‌کنند که از هم گسیختگی رفتار دارند. در کشورهای توسعه یافته این اتفاق افتاده که طب فراگیر از همه ظرفیت‌ها به شرط ایمنی و اثربخشی در کنار پزشکی رایج استفاده کند. همه این موارد جزیی از جریان پزشکی است که در کنار هم به مردم خدمت می‌کنند. تاکید طب سنتی بر سبک زندگی سالم است تا مردم کمتر بیمار شوند. در مورد کرونا هم می‌توان گفت که اگر همه ما از جنبه مثبت نگاه کنیم، در حال انجام تمرین برای رعایت اصول بهداشتی هستیم.

 

حضور متخصصان طب ایرانی در بیمارستان‌ها

رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در وزارت بهداشت دو فراخوان برای ایده‌های پژوهشی و حضور همکاران ما در حوزه طب ایرانی منتشر شد و تاکنون تعداد زیادی از همکاران ما در ابتدای شروع بیماری در قم در کنار سایر پزشکان مشغول درمان بیماران هستند. حتی در میان همکاران طب ایرانی برخی به بیماری مبتلا شدند. متخصصان طب ایرانی در چند بیمارستان حضور دارند و اعمال یداوی و مداخلات غیردارویی را در بخش‌های مختلف انجام می‌دهند. این حضور در حال حاضر پر رنگ است

 

اشتراک طب سنتی ایران و چین

دکتر رضایی زاده در پاسخ به سوالی درباره نزدیکی طب سنتی ایران با چین اظهار کرد: آنچه در سطح جامعه اتفاق می‌افتد، موضوع فرهنگی و اجتماعی است و برای فرهنگ سازی به کمک رسانه‌ها نیاز داریم تا مردم سراغ منبع درست خبر بروند.

 وی ادامه داد: در مفاهیم در زمینه گرمی و سردی حرف‌های ما با چینی‌ها مشترک است و در ویدیو کنفرانس‌ها هم تجربه اساتید ما که بر بالین حاضر شده بوند با برداشت متخصصان طب چینی مشترک بود. در انتخاب گیاهان فارغ از برخی گیاهان که ما داریم و آنها ندارند هم اشتراک نظر جدی و نزدیک به هم وجود دارد. طب سنتی یک مولفه بسیار مهم و فرهنگی و تمدنی است که از نسل‌های دور به ما رسیده و به نسل‌های بعد منتقل می‌شود و باید از این نوع آسیب‌ها که مورد تایید علم و تجربه نیست دور نگه داشته شود.

 

حجامت تاثیری در درمان کرونا ندارد

رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص تاثیر حجامت در درمان کرونا، گفت: هیچ گونه شواهد بالینی در زمینه تاثیر حجامت در زمینه درمان کرونا وجود ندارد. درباره زنجبیل هم چینی‌ها معتقد بودند که مقدار کم آن برای گوارش مفید است و ارتباطی به درمان کرونا ندارد. این توصیه‌ها غلط است و عمومی کردن آن صحیح نیست

دکتر رضایی زاده در خصوص برخورد قضایی با مدعیان طب اسلامی اظهار کرد: اگر این افراد شاکی خصوصی نداشته باشند در فضای مجازی هرچه می‌خواهند می‌گویند. در مواردی که تشویش اذهان عمومی شده، مثل موضوعی که در یکی از بیمارستان‌ها به تازگی اتفاق افتاده، دستور بازداشت صادر شده است. برخی افراد هم در این زمینه متواری هستند و به آنها دسترسی پیدا نشده که بازداشت شوند البته خوشبختانه سیستم جدید قوه قضاییه هم به این موضوع حساسیت دارد و امیدواریم با مواردی که سلامت مردم را به خطر می‌اندازد یا باعث تشویش اذهان عمومی می‌شود، برخورد جدی انجام شود.

 

طب اسلامی نداریم

وی تاکید کرد: در چند سال گذشته در مورد طب اسلامی با مراجع صحبت شده که همه مراجع می‌گویند چیزی با عنوان طب اسلامی نداریم و آموزه‌های اسلامی داریم که قابل پژوهش و تحقیق است. اگر منظور از طب اسلامی، طب سنتی است که در شکوفایی اسلامی به اوج شکوفایی رسیده، درست است. در کاربرد داخلی وقتی مدعیان طب اسلامی، مدعی طب سنتی مستقل می‌شوند، هیچ شاهد و روایتی نداریم و علما هم در این زمینه واکنش نشان داده‌اند.

رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره استفاده از طب سنتی در کنار طب رایج برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا بر اساس مشاهدات چینی‌ها گفت: استفاده از طب سنتی در کنار طب رایج باعث موارد مرگ و میر کمتر مبتلایان به کرونا شده، اما در هیچ جای دنیا تایید نشده که طب سنتی به طور مستقل می‌تواند کرونا را درمان کند.

دکتر رضایی افزود: چینی‌ها بیشترین سابقه را در این مدت کسب کرده‌اند. این بیماری برای اولین بار در این کشور همه گیری داشته و تاکنون هیچ داروی گیاهی یا سنتی مستقل برای آن ارائه نشده است. آنچه چینی‌ها گزارش داده‌اند هم این است که از ابتدا برای ۴۰ تا ۵۰ درصد موارد مبتلا می‌توانستند از طب سنتی در کنار طب رایج استفاده کنند. با توجه به اثراتی که دیدند این استفاده به بیش از ۹۰ درصد موارد رسید.

وی ادامه داد: چینی‌ها مشاهده کردند در مراکزی که درمان سنتی در کنار درمان رایج استفاده شده، کمترین موارد مرگ و میر اتفاق افتاده است. در ایران هم کارآزمایی بالینی طب سنتی در کنار طب رایج در حال انجام است و کسی در دنیا ادعا نکرده که درمان با طب سنتی برای این بیماری پیدا شده است. از نظر علمی و اخلاق پژوهش در پزشکی در شرایط فعلی این امکان در هیچ جای دنیا وجود ندارد که بتوان تاثیر داروهای سنتی را در درمان کرونا به طور مستقل بررسی کرد.

 

مصرف مواد مخدر تاثیری در عدم ابتلا به کرونا ندارد

رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص تاثیر مصرف سیگار یا مواد مخدر در عدم ابتلا به ویروس کرونا گفت: موضوع سیگار و مواد مخدر هم مانند مصرف الکل به اشتباه مطرح شده و هیچ شواهد علمی وجود ندارد که مصرف‌کنندگان سیگار یا مواد مخدر بهبودی بیشتر یا ابتلای کمتری دارند و هیچ موضوع علمی این بحث را تایید نمی‌کند.