محمدرضا شمس اردکانی مدیرعامل بنیاد ملی طب ایرانی در اولین هم اندیشی بنیاد ملی طلب ایرانی که روز پنج شنبه 12 اردیبهشت با عنوان طب ایرانی از «نگاهداشت سلامت و سبک زندگی» برگزار شد، درباره اهداف این بنیاد، گفت: متأسفانه درحال حاضر رنج بزرگی که ما را آزار می‌دهد این است که نمی‌توانیم برای تمام افراد جامعه کار اثرگذاری انجام دهیم.وی با اشاره به حضور خیرین در نظام سلامت گفت: در حال حاضر با توجه به فعالیت خیرین در نظام سلامت به نظر می‌رسد که بزرگترین مجمع خیرین کشور باشند. هم اکنون برای 18 هزار بیمار هموفیلی حدود 5 هزار میلیارد تومان هزینه انجام می‌شود درست است که تمامی این اعداد و ارقام را دولت می‌تواند پرداخت کند اما نقش خیرین نیز اثرگذار است.

مدیرعامل بنیاد ملی طب ایرانی اضافه کرد: ورود بخش‌های غیردولتی به نظام سلامت می‌تواند مخارج این حوزه را کاهش دهد. درحال حاضر گردش ریالی حوزه سلامت عددی نزدیک به 150 هزار میلیارد تومان است که اگر حتی نیمی از بودجه مورد نیاز این گردش ریالی محقق شود باز هم برای تأمین و ارائه خدمات درمانی به جامعه عقب هستیم. بنابراین باید برای جلوگیری از هزینه‌های بالا در نظام سلامت با ارائه سبک زندگی سالم و خودمراقبتی به هدف صرفه جویی در هزینه‌کرد منابع در نظام سلامت برسیم.

اردکانی افزود: در بنیاد ملی طب ایرانی به این سمت حرکت کرده‌ایم چرا که سبک زندگی سالم مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده است.

وی در پایان تصریح کرد: آمارها نشان می‌دهد در کشور آمریکا با ارائه آموزش‌های خودمراقبتی و تغییر سبک زندگی حدود 107 میلیارد دلار در سال صرفه جویی منابع انجام شده است بنابراین هدف اصلی ما در بنیاد ملی طب ایرانی اول محقق کردن مطالبه رهبر معظم انقلاب در جهت نیل به سبک زندگی سالم و دوم حفظ سلامت و پایداری جامعه است.

دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور با بیان اینکه طب ایرانی تا ۵۰۰ سال قبل در دانشگاه‌های اروپا تدریس می‌شد، بر لزوم احیای آن در کشور تاکید کرد.

حسینعلی شهریاری در اولین هم اندیشی بنیاد ملی طب ایرانی   اظهار داشت: طب ایرانی تا ۵۰۰ سال قبل در دانشگاه‌های اروپا تدریس می‌شد، متاسفانه ما غفلت کردیم، هرآنچه داشتیم  آنها استفاده کردند و ما نتوانستیم پا به پای طب ایرانی پیشرفت کنیم و ذوق زده شدیم و در دامن طب نوین افتادیم.

دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور با بیان اینکه قطعا هماهنگی بین طب نوین و طب سنتی ضرورت دارد، افزود: شاید درمان بسیاری از بیماری‌ها در طب سنتی و یا طب ایرانی ممکن نباشد، اما ما در جایگاهی هستیم که اقداماتی که در بسیاری از کشورهای دنیا در حال انجام است، در ایران حاضر نشدیم بپذیریم که انجام شود.

وی با بیان اینکه من شنیدم درکشوری مانند انگلیس بیش از ۱۶۰ مرکز حجامت وجود دارد، عنوان کرد: در کشورهایی مانند آمریکا و دیگر کشورها در حال استفاده از این ظرفیت‌ها هستند. ما هنوز این خودباروی را نسبت به خیلی از مسائلی که در طب ما بوده را نداریم.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای با بیان اینکه برخی آثار طب ایرانی خیلی مغرضانه تکذیب می‌شود، گفت: از نظر علمی نتوانستیم جایگاه طب ایرانی را تببین کنیم، در علم نوین شواهد بالینی باید وجود داشته باشد، یکی از خواسته‌های ما در مورد طب سنتی و طب ایرانی هم وجود شواهد بالینی است و باید با شواهد بالینی به طب نوین این باور را بقبولانیم که نتیجه حاصله، ناشی از تحقیق بوده و قطعا آن پزشک طب نوین نیز این موضوع را می‌پذیرد.

شهریاری با بیان اینکه در حوزه طب سنتی و طب ایرانی در کشور بی‌اخلاقی‌هایی مشاهده می‌شود، متذکر شد: انسان‌هایی به اسم دکتر داریم که از رسانه‌های عمومی استفاده می‌کنند و می‌گویند که واکسن نزنید، نمک ید دار نخورید و موارد مشابه را مطرح می‌کنند.

دبیر کل مجمع خیرین سلامت کشور با بیان اینکه باید با این بی‌اخلاقی‌هایی که در طب ایرانی و سنتی در کشور وجود دارد، مبارزه کرد، افزود: اگر بخواهیم طب ایرانی به معنی واقعی در کشور رواج یابد، باید جلوی این بی‌اخلاقی‌ها در حوزه طب سنتی و طب ایرانی گرفته شود.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه برخی بیماری‌ها هزاران میلیارد هزینه دارند، تصریح کرد: به عنوان مثال برای بیماران پروانه‌ای اگر هزاران میلیارد تومان هزینه دیده شود، باز هم کم است، تنها پانسمان این کودکان در گذشته ماهی یک میلیون تومان هزینه داشت و به شدت هزینه این پانسمان افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه باید به سوی طب سنتی و ایرانی برویم و نگذاریم انسان‌ها بیمار شوند، گفت: در مورد فروش دارو در دنیا مافیا وجود دارد. نباید به سادگی فکر کرد که می‌توان با این مافیای تجهیزات پزشکی و داروهای نوین در دنیا مبارزه کرد. آنها دوست ندراند که بسیاری از بیماری‌ها در دنیا از بین برود؛ چراکه از این محل دارویی که تولید می‌کنند، هزاران میلیارد در دنیا برای آنها کسب سود دارد.

شهریاری با بیان اینکه رهبری معظم انقلاب چندین بار در فرمایشات خود در مورد سبک زندگی فرمایشاتی را مطرح کرده‌اند، ادامه داد: باید با خود مراقبتی کاری کرد که بیمار نشد، در اسلام و روایات ائمه مطالبی زیادی در این مورد مطرح شده و در طب ایرانی نیز به این موضوع پرداخته شده که متاسفانه ما از این موضوع روی برگرداندیم.

بنابر اعلام روابط عمومی مجمع خیرین سلامت، وی با بیان اینکه یکی از این آسیب‌ها مصرف بیش ازاندازه فست فود است، گفت: میزان زیادی از جمعیت نوجوانان کشور مبتلا به چاقی هستند که این موضوع تبعاتی همچون سرطان و فشار خون و دیابت را به همراه دارد. طب سنتی و ایرانی واقعا در دنیا جایگاه دارد.

وی با بیان اینکه دانشکدهای طب سنی حرکتی لاک‌پشتی و بسیار کند دارند، افزود: در این زمینه خوب پیش نرفته‌ایم، دلیل آن هم این است که ما پزشکانی هستیم که با طب نوین آموزش دیده‌ایم.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: باید به سمت طب ایرانی سنتی حرکت کنیم تا از بیمار شدن افراد جلوگیری کنیم. البته رسیدن به این هدف به دلیل وجود مافیای دارو و تجهیزات پزشکی سخت است