استرس و اضطراب‌های روزانه ناشی از عوامل مختلفی است؛ افراد می‌توانند با مصرف برخی مواد غذایی این استرس و اضطراب‌ها را کنترل کنند.

استرس و اضطراب‌های روزانه ناشی از عواملی مانند شغل، آلودگی هوا، ترافیک، بی‌قراری، خستگی، دلهره و عصبانیت هستند که افراد روزانه با آن‌ها سر و کار دارند؛ این استرس و اضطراب‌ها در سنین مختلف به شکل‌های گوناگون بروز پیدا می‌کنند؛ افراد با مصرف غذا‌های باکیفیت، میوه‌ها و سبزیجات تازه، انجام فعالیت بدنی و ورزش و پرهیز از مصرف غذا‌های مضر مانند فست‌فود‌ها می‌توانند بر این استرس و اضطراب‌ها غلبه کنند همچنین برای ایجاد نشاط و سرزندگی در بدن، قلب، مغز، کبد و اندام‌های دیگر باید تقویت شوند.
برای بررسی اینکه چه مواد غذایی سبب سرحالی بدن می‌شوند با حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت و گو کردیم که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید.
 
مناسب‌ترین میوه‌ها برای رفع خستگی
حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره مناسب‌ترین میوه‌ها برای رفع خستگی اظهار کرد: میوه‌هایی مانند موز، انگور سیاه، پرتقال، بِه، سیب، لیموترش و شیرین، کیوی و گریپ‌فروت نقش موثری در رفع خستگی دارند.
 
معجونی موثر برای مقابله با خستگی
وی درباره طرز تهیه معجونی موثر برای مقابله با خستگی بیان کرد: برای این منظور افراد باید یک عدد سیب، یک عدد موز، چند قطره آب لیموترش تازه، ۲ تکه یخ، یک لیوان آب، هفت عدد مغز بادام و یک قاشق غذاخوری عسل را با هم داخل مخلوط‌ کن بریزند و این ترکیب را روزانه ۲ لیوان، صبح و عصر میل کنند.

موثرترین سبزیجات برای از بین بردن خستگی
این محقق و پژوهشگر طب سنتی مصرف سبزیجاتی مانند جعفری، ریحان، گوجه‌فرنگی، نعناع تازه و گشنیز را در از بین بردن خستگی موثر دانست و افزود: افراد برای ایجاد نشاط و سرحالی می‌توانند سبزیجاتی مانند جعفری، نعناع تازه، گشنیز و ریحان را همراه با غذا میل کنند.

روش‌های دیگر رفع خستگی
عظمایی درباره روش‌های دیگر رفع خستگی تاکید کرد: استحمام با آب گرم، نوشیدن آب خنک، ماساژ بدن، استفاده از عطر‌های ملایم مانند گل محمدی و گل نرگس و استشمام برخی از میوه‌ها مانند گریپ‌فروت، بِه و لیمو هم تاثیر چشمگیری در رفع خستگی دارند.

وی تصریح کرد: مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین‌های A ، D ، C و b۶ هم سبب از بین بردن خستگی می‌شوند.

ترکیب عرقیجات مفید برای ایجاد نشاط
این محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره طرز تهیه ترکیب عرقیجات مفید برای ایجاد نشاط گفت: افراد برای رفع خستگی می‌توانند هر یک از عرقیجات بیدمشک، گل‌گاوزبان، سنبل‌الطیب، اسطوخودوس و بادرنجبویه را به نسبت مساوی با هم ترکیب و روزانه سه استکان میل کنند.

موثرترین دمنوش‌های آرا‌م‌بخش

عظمایی درباره موثرترین دمنوش‌های آرام‌بخش اظهار کرد: دمنوش‌هایی مانند زعفران، گل‌سرخ، به‌لیمو (وَروَن)، هوفاریقون (گل‌راعی)، بابونه، چای سبز و قهوه خاصیت آرام‌بخشی، نشاط و خواب‌آوری دارند؛ این دَم‌کرده‌ها همچنین موجب سرحالی بدن هم می‌شوند.

وی درباره طرز تهیه دمنوشی موثر برای مقابله با خستگی بیان کرد: برای این منظور افراد باید هر یک از گیاهان بابونه‌شیرازی، به‌لیمو و سنبل‌الطیب را به نسبت مساوی با هم ترکیب کنند سپس نصف قاشق غذاخوری از این ترکیب را به همراه چهار لیوان آب در قوری بریزند و بگذارند به خوبی دَم بکشد؛ این دمنوش باید در طول روز میل شود.

مناسب‌ترین آجیل‌ها برای رفع خستگی

عظمایی درباره مناسب‌ترین آجیل‌ها برای رفع خستگی یادآور شد: مصرف چهار مغز (گردو، بادام، فندق و پسته) علاوه بر ایجاد انرژی موجب خوش‌اخلاقی و رفع خستگی هم می‌شود، زیرا این آجیل‌ها نیاز‌های مغز را تامین می‌کنند.
 
شفاانلاین